Фондация „За Нашите Деца“ отбеляза на 22 ноември 2024 г. 15 години от старта на дейността на Център за обществена подкрепа „За деца и родители“ към Комплекса й за ранно детско развитие в Пловдив заедно с приятели и партньори от местната власт, както бизнес и културните среди.
„Тези 15 години са време на отдаденост, съпричастност и усилия, които ежедневно преобразяват живота на децата и семействата, които се обръщат към нас за подкрепа. За нас всяко дете е уникално, а всяка семейна ситуация заслужава индивидуално внимание и грижа, които да помогнат за изграждането на стабилна и здрава среда за развитие.“, сподели Стела Александрова, регионален мениджър „Социални и интегрирани услуги“ и допълни:
„През тези години фондацията създаде не само пространство за помощ и подкрепа, но и общност, в която всеки се чувства ценен и разбран. Всеки успех, всяка усмивка на дете и всяка по-добра утрешна перспектива за семействата е резултат от труда на всички специалисти, партньори и дарители, които са ангажирани в подкрепа на каузата на организацията и припознават мисията й.“
Част от услугите и програмите, по които центърът работи, фондация „За Нашите Деца“ стартира и развива още преди създаването му. През далечната 1994 година екипи на фондацията започват да реализират спешни хуманитарни програми за изхранване на деца в социалните домове, а по-късно и към семейства в риск в общността като по този начин поставят началото на първите социални услуги, насочени към децата в риск и техните семейства. През 1998 в рамките на проекта „Деца и семейства“ за първи път в България се пилотират услуги в общността като алтернатива на отглеждането на деца в социални домове.
Само от началото на годината специалистите на фондацията в Центъра са подкрепили над 600 деца и семейства по ключови програми. Сред тях са предотвратяване на раздялата на новородени от техните семейства – чрез кризисна интервенция, консултации, дежурства на социални работници на място в родилните отделения, обучения за родителски умения и др.; семейна подкрепа за сигурна грижа и превенция на риска – чрез психологическо консултиране на деца и родители, посредничество, достъп до услуги; спешна семейна подкрепа – чрез хранителни продукти, лекарства, хигиенни материали, емоционална и психологическа подкрепа в кризисен момент; мобилна работа за достигане до уязвими деца и семейства, превенция в рискови групи за предотвратяване на насилие и други.
През програмата за ранно детско развитие са подкрепени 130 деца, 49 възрастни и 104 специалисти чрез комплексни услуги за стимулиране на развитието на децата, консултиране и информиране на родители, провеждане на групи за подкрепа, терапевтични услуги за подкрепа на деца с трудности в развитието, рехабилитации, обучения, игрови сесии, арт и музикотерапия и много други.